neděle 28. prosince 2014

Australské Vánoce



Podle přístupu k Vánocům se Australané dají rozdělit do dvou skupin – na ty, kterým jsou naprosto jedno, a ty, kteří je slaví. V první skupině spíše než lidi odmítající konzumní způsob života, najdete lidi, kterým Vánoce nic neříkají z náboženských důvodů. A vzhledem ke kosmopolitnímu charakteru Sydney jich tu rozhodně není málo. Jedná se převážně o muslimskou menšinu a některé Asiaty (a to nejen Číňany), kteří namísto křesťanských Vánoc tradičně slaví na začátku února „čínský“ nový rok.
Australským dětem nosí dárky Santa Klaus. Podle některých měl předobraz ve svatém Mikuláši, italském duchovním z přístavu Bari, který o Vánocích drobnými dárky přilepšoval sirotkům a jemuž celosvětovou slávu zajistila firma Coca Cola. Santa Klause již od třicátých let limonádovna zmiňovala ve svých reklamách. Tradiční zelený kabátek svatého Mikuláše Coca Cola později vyměnila za ten dnešní červený, aby lépe ladil s firemními barvami.

Ale zpět k australským Vánocům. Když jsem se jedné známé Angličance svěřila, že to budou naše první letní Vánoce. Překvapivě odpověděla: „Hrozné, že? Já už tu žiji patnáct let a ještě jsem si na Vánoce na pláži a bez sněhu nezvykla.“ Někteří cizinci žijící u protinožců se k tomu staví ještě radikálněji a Vánoce prostě slaví v zimě, i když to tu znamená v červnu.

Hodně vánočních sladkostí v Austrálii je kopií těch anglických a k australským Vánocům tradičně patří i puding. Když mi někdo řekne o anglickém pudingu, pod tíhou všech historek si představím něco nechutného zalitého v loji kvůli konzervaci. To je takzvaný „černý puding“, jehož hlavní složkou je podobně jako u českých jelit vařená/pečená krev. Pod pojmem „puding“ se u protinožců nerozumí ani zabíjačková mňamka ani český solamylový krém, ale spíše něco jako biskupský chlebíček se spoustou kandovaného ovoce a oříšků s tím rozdílem, že puding se nepeče, ale vaří v misce ve vodní lázni a to několik hodin. Ovoce na nejlepší anglicko-australské vánoční sladkosti se ve směsi s rumem a brandy kanduje až 6 měsíců. Puding je velmi trvanlivý a ty nedojedené si některé rodiny schovávají na Velikonoce. Podle některých zdrojů nebylo ani neobvyklé si nechávat puding z jedněch Vánoc na ty příští. Tradiční vánoční puding se před podáváním polije alkoholem a zapálí. Tento mistrovský kousek se povedl i nám. Podívejte se na video.

Video 1: Náš vánoční večírek s tradičním pudingem

I Sydney se pyšní řadou vánočních stromečků v ulicích, i když vzhledem k současnému teplému počasí jsou všechny plastové a některé velmi technické – jednomu stromku údajně můžete poslat sms, aby změnil barvu osvětlení. Stejně jako v ČR i na druhém konci světa probíhá vánoční nákupní masáž již s několikatýdenním předstihem. Naplno se rozjede prvního listopadu, kdy prodejci vymění halloweenské dekorace za ty vánoční. Jednu z nejobdivovanějších výloh tradičně v Sydney mívá butik David Jones. Jeho několik výkladních skříní je obvykle vyplněno pohyblivou show doplněnou hudbou a výjimkou nebyl ani letošek. Přes všechny ty diváky jsem se to pokusila nafilmovat i já.

Video 2: Jedna z nejhezčích vánočních výloh v Sydney

Dárky australské děti rozbalují až 25. prosince ráno stejně jako v USA a místo štědrovečerní večeře je největším svátkem vánoční oběd rovněž na český První svátek vánoční. Sympatické na tom je i to, že tím pádem vychází díky 10 hodinovému časovému posunu český Štědrý večer a australské ranní rozbalování dárků zhruba na stejnou dobu. Když je v Česku 24. prosince 9 hodin večer v Sydney už je 25. prosince 7 ráno. U protinožců se na Vánoce tradičně podává krůta a vánoční šunka. Řada hlavně mladých lidí ale slaví na pláži grilováním nebo nad talířem mořských plodů.

26. prosince je v Austrálii stejně jako v Americe „boxing day“, tedy mohutný začátek výprodejů. Poté co jsem o této události slyšela, váhala jsem, jestli je název odvozen od slova box ve významu krabice, do které se zlevněné věci přesunou a koupěchtivý zákazníci se v nich zběsile přehrabují, anebo je jeho původ v boxu. Počínání některých nakupujících totiž bezmála bitku připomíná. Kamarád Australan nám ale vysvětlil, že dříve australské děti obcházely v tento den sousedy a ti jim dávali koledu do jakési "krabice". Odtud tedy název svátku.

Vstup do nového roku je v Sydney tradičně spojen s velkolepým ohňostrojem. Silvestrovské rachejtle jsou odpalovány hned na několika místech. Tím zřejmě nejznámějším je Harbour Bridge, kde je ohňostroj umístěn přímo na jeho oblouku. Závratné částky, které město na dělbuchy každoročně vynaloží, zdůvodňuje propagací Sydney v zahraničí. Hned po Novém Zélandu a několika malých ostrůvcích je Sydney jedno z prvních měst, kde oslaví půlnoc. Díky časovému posunu a velkolepému ohňostroji si tak Sydney vyslouží zmínku ve zpravodajství po celém světě.

Tož tak. Jako obvykle děkujeme všem čtenářům za přízeň a na novoroční speciální díl se můžete tentokrát těšit už 1. ledna. Budeme vděční za veškeré dotazy, náměty a komentáře.

M+R


Žádné komentáře:

Okomentovat